Użyteczna strona internetowa – czyli web usability

Dzisiaj posiadanie strony internetowej już nie wystarczy. Aby osiągnąć sukces i nie zostać w tyle, potrzebna jest strona, która spełnia potrzeby i oczekiwania jej użytkowników, czyli najczęściej klientów. Dzisiaj użyteczna strona internetowa to konieczność.

Użyteczna strona internetowa – czyli web usability

Użyteczność / Usability

Użyteczność strony (z ang. web usability) to zbiór zasad i technik stosowanych w celu możliwie największego uproszczenia sposobu korzystania z serwisu www. Celem każdej strony internetowej jest umożliwienie użytkownikowi jak najszybszego dotarcia do informacji, których szuka i przedstawienie ich w sposób czytelny i w pełni dla niego zrozumiały.

Stworzenie użytecznej strony wymaga przewidywania zachowań ludzi korzystających ze strony, oraz sposobu w jaki będą korzystali z interfejsu. W tym celu przeprowadza się testy z udziałem prawdziwych użytkowników. Pozwala to wykorzystać przyzwyczajenia internautów, zamiast zmuszać ich do nauki nowego, nieznanego interfejsu.

Łatwa nawigacja

Najważniejszym elementem użytecznej strony jest intuicyjna oraz łatwa w obsłudze nawigacja. Prawidłowo zaprojektowana, powinna odpowiadać na pytania: gdzie jestem i dokąd mogę teraz pójść. Główne menu musi wyglądać tak samo i być w tym samym miejscu na każdej podstronie. Wszystkie linki umieszczone w serwisie powinny być odpowiednio i w sposób jednolity oznaczone, np. za pomocą koloru lub podkreślenia. Etykiety linków muszą być zgodne z ich przeznaczeniem i wskazywać dokąd dany link prowadzi.

Klikalne logo

Internauci są przyzwyczajeni do tego, że logo strony znajduje się na górze (zazwyczaj w lewym rogu), a jego kliknięcie prowadzi do strony głównej. Warto trzymać się tej tradycji.

Przydatna wyszukiwarka

Internauci dzielą się na takich, którzy przeglądają strony internetowe i klikają w znajdujące się na nich linki oraz takich, którzy szukając informacji, od razu korzystają z zamieszczonej w witrynie wyszukiwarki. Warto zatem uwzględnić taką możliwość w swoim projekcie i umieścić wyszukiwarkę w widocznym miejscu na stronie.

Zasada 3 kroków

Zasada ta mówi, że każda podstrona serwisu powinna znajdować się w zasięgu maksymalnie 3 kliknięć od strony głównej. Np. na stronie głównej umieszczamy odnośniki do kategorii (1 kliknięcie), na stronie kategorii zaś linki do podkategorii (2 kliknięcie), a tutaj listę konkretnych produktów, które możemy obejrzeć (3 kliknięcie). Oczywiście najważniejsze sekcje serwisu powinny być dostępne bezpośrednio ze strony głównej (za 1 kliknięciem).

Odpowiednia prezentacja treści

Ładna, przejrzysta i estetyczna strona zachęca użytkowników do korzystania z niej. Profesjonalny wygląd wpływa na wizerunek i podnosi zaufanie do firmy. Pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Już po pierwszych sekundach od wejścia na stronę, użytkownik musi być w stanie określić na jakiej stronie się znalazł, czego ona dotyczy oraz jakie czynności może na niej wykonać. Styl całego serwisu musi być ze sobą spójny i dopracowany. Tyczy się to również podstron, które są mniej ważne lub popularne.

Czytelne teksty

Projektując stronę internetową należy również pamiętać, aby wszystkie znajdujące na niej teksty były czytelne i łatwe do przeczytania. Ozdobne czcionki, zbyt mały rozmiar lub zbyt wysoki kontrast, znacznie utrudniają czytanie, a co gorsza, irytują użytkowników i zniechęcają do korzystania z takiej strony.

Zrozumiałe i łatwe w odbiorze treści

Przygotowując teksty na stronę należy mieć oczywiście na uwadze wyszukiwarki internetowe, ale przede wszystkim ludzi. To właśnie ludzie, najczęściej klienci, będą te teksty czytać i m.in. na ich podstawie będą podejmowali decyzję o zakupie (lub nie). Każdy tekst powinien być wolny od błędów, technicznego i branżowego żargonu oraz wodolejstwa. Najważniejsze i najciekawsze informacje powinny znajdować się na początku tekstu, a on sam musi być odpowiednio sformatowany. Ściana długiego tekstu nie zachęca do jego przeczytania. Dlatego warto podzielić teksty na sekcje i akapity oraz dodać nagłówki, pomagające określić, o czym jest dana część tekstu.

Podpisane zdjęcia i obrazki

Wszystkie pojawiające się w tekstach obrazki, zdjęcia, wykresy czy tabele, powinny być jasno opisane i dotyczyć omawianego zagadnienia. Dodatkowo każdy obrazek powinien być opisany atrybutem ALT, a link atrybutem TITLE, co ułatwi pracę wyszukiwarkom i czytnikom.

Strona wspierająca markę

Strona internetowa to ważny element wizerunkowy każdej marki. Aby działała na naszą korzyść, jej wygląd musi być spójny z wizerunkiem marki. Kolorystyka i styl muszą nawiązywać do logo oraz inny materiałów promocyjnych.

Łatwy kontakt

Pełne dane kontaktowe firmy zdecydowanie zwiększają wiarygodność strony lub sklepu i poczucie bezpieczeństwa odwiedzających. Adres email oraz numer telefonu powinny być łatwe do odnalezienia z każdego miejsca w serwisie.

Krótkie formularze

Kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, mają formularze. Im formularz będzie dłuższy i bardziej skomplikowany, tym większa szansa na to, że użytkownik go porzuci i opuści naszą stronę. Formularze powinny zbierać tylko niezbędne dane, które pozwolą na wykonanie usługi.

Użyteczność, a pozycja w wyszukiwarce

Przyjazna dla użytkowników strona zachęci ich do częstszego odwiedzania witryny, a także dzielenia się nią z innymi. Duży i naturalny ruch to sygnał dla wyszukiwarek, że nasza strona jest wartościowa i zasługuje na wysoką pozycję.

Dlaczego warto tworzyć użyteczne strony?

Łatwa w obsłudze, przejrzysta i ładna oraz wzbudzająca zaufanie strona, znacznie lepiej pozyskuje klientów, niż nieintuicyjny i chaotycznie zaprojektowany serwis. Od tego przecież w głównej mierze zależy zysk sklepu internetowego. Błędy w projekcie mogą sprawić, że część użytkowników nie będzie potrafiła dokonać zakupu. Jeśli chodzi o strony niekomercyjne, użyteczność jest tutaj równie ważna, ponieważ jeśli strona będzie nieczytelna i zniechęcająca, internauci nie będą chcieli na nią wracać.

Podsumowanie

Użyteczna strona internetowa oznacza serwis zaprojektowany z myślą o użytkowniku, a nie projektantach czy zleceniodawcy. Strona spełniająca oczekiwania i potrzeby użytkowników, to najlepsza forma promocji w sieci i klucz do sukcesu.

Udostępnij artykuł

3 komentarze

  • westom pisze:

    USP czyli unikalna cecha oferty tez jako UX staj eisę wazna

  • Łukasz pisze:

    Strona internetowa musi być jak sklepy premium stacjonarnie. Jak wchodzimy to musimy czuć elegancje, jakość itp. Bardziej jesteśmy przychylni na zakup w znanym i dobry sklepie niż w starym, brzydkim i nie odnowionym sklepie który od 20 lat utrzymuje jeden design.

  • Łukasz pisze:

    Google poprzez nacisk na promowanie stron bardziej mobile friendly, przyczynia się do tworzenia stron bardziej użytecznych. Wiadomo ze na telefonie wszystko musi być proste, szybkie i łatwe aby osoba wychodząc ze strony była pewna ze znalazła to czego szukała.

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *